Bireysel vizyon sahibi olmak

Bireysel vizyon sahibi olmak

Bireysel vizyon sahibi olmak

Uzgörün ne kadar? Gelecekle ilgili düşüncelerin, hayallerin hangi zaman dilimine kadar uzanabiliyor?

Bir vizyon furyasıdır gidiyor. Hemen her şirkette, hemen her liderde vizyondan, vizyoner olmasından, geniş vizyonundan bahsediliyor. Önüne birçok sıfat koyarak vizyonu olumlu anlamda sürekli kullanıyoruz.

Vizyonun birçok tanımı var ancak biz onu basitçe "Gelecek Resmi" olarak tanımlıyoruz. Vizyon sahibi olmayı ise gelecekle ilgili net bir resme sahip olmak anlamında kullanıyoruz.

Gelecek resmi dendiğinde beraberinde hayal kurma çağrışır. Ancak bir vizyon ile hayal arasında fark, vizyonun değerler, kaynaklar, yapabilirlik, yeterlilik ve yetkinllikleri temel almasıdır. Kurduğun hayalin rasyonel zihnin tarafından değerli bulunması, kaynaklarla ilişkilendirilmesi ve yapılabilir bulunması durumunda vizoyna dönüşür. Hayal ile vizyon arasındaki temel ilişki, vizyonda rasyonel zihnin devreye girmiş olmasıdır.

Hayalin ise mevcut durumla bir bağlantısı olmadan gelecek için bir görüntü olmasıdır. Vizyon kendimizi gelecekte gördüğümüz yer, hayal ise gelecekte kendimizi orada görmesek, orada olma olasılığımız olmasa da olmak istediğimiz yerdir.

Hayal ile vizyon arasındaki farkı belki şu şekilde açıklamak daha uygun olur. Bu günden geleceğe doğru baktığınızda kişisel, aile ve iş yaşamınızda 5, 10 veya 20 yıl sonra kendimizi ne yaparken görmek istiyorsak o bizim vizyonumuzdur. Bu vizyonu düşünürken bugünden oraya nasıl gidileceği konusunda kafamızda az çok bir fikir vardır.

Hayal bugünden geleceğe doğru baktığımızda kendimizi şu andaki koşullarla ilgisi olmadan, damdan düşer gibi bulmak istediğimiz yerdir. Zengin olmak, ünlü olmak bu anlamda birer hayal olabilir ya da bu hayali değerli buluyor ve yaşama geçirmek için kaynaklarla ilişkilendirir, yapılabilir bulursak bir vizyon olabilir. Yani zengin ya da ünlü olmayı size çıkması muhtemel bir piyangoya bağlıyorsanız hayal, güçlü yönlerinizi kullanarak, yeteneklerinizi kullanarak bunu başarabileceğinize inanıyorsanız bu durumda bir vizyon olur.

Peki, gelecekle ilgili düşünceleriniz bir hayal mi, yoksa bir vizyonun ifadesi mi?

Hadi senin vizyonunu biraz sorgulayalım.

• Beş yıl sonra bir bahar sabahı güne başladığında nasıl bir güne başlarsan mutlu olacaksın?

• O gün nasıl bir evde uyanacaksın?

• Nasıl bir işe gideceksin?

• Evin, ailen, işin, bütün detayları ile bir günün nasıl geçerse senin mutlu, başarılı ve doyumlu bir yaşam sürdüğünü hissedeceksin?

• Sonuç olara, 5 yıl sonra bir bahar sabahında nerede olmak ve nasıl bir yaşam sürmek istiyorsun?