Bireysel vizyon sahibi olmak

Bireysel vizyon sahibi olmak

Bireysel vizyon sahibi olmak

Günümüzde en sık kullanılan kelimelerden birisi de vizyondur. Peki "Vizyon nedir?", "Bireysel vizyon sahibi olmak nedir?", "Vizyon sahibi bir insan mısın?"

Uzgörün ne kadar? Gelecekle ilgili düşüncelerin, hayallerin hangi zaman dilimine kadar uzanabiliyor?

Bir vizyon furyasıdır gidiyor. Hemen her şirkette, hemen her liderde vizyondan, vizyoner olmasından, geniş vizyonundan bahsediliyor. Önüne birçok sıfat koyarak vizyonu olumlu anlamda sürekli kullanıyoruz.

Vizyonun birçok tanımı var ancak biz onu basitçe "Gelecek Resmi" olarak tanımlıyoruz. Vizyon sahibi olmayı ise gelecekle ilgili net bir resme sahip olma anlamında kullanıyoruz.

Gelecek resmi dendiğinde beraberinde hayal kurma çağrışır. Ancak bir vizyon ile hayal arasında fark, vizyonun temel yeterliliklerden, yetkinliklerden hareket ederek, değerler bütünü içinde gelecekte ulaşılmak istenen yer olması, hayalin ise mevcut durumla bir bağlantısı olmadan gelecek için bir görüntü olmasıdır. Vizyon kendimizi gelecekte gördüğümüz yer, hayal ise gelecekte kendimizi orada görmesek, orada olma olasılığımız olmasa da olmak istediğimiz yerdir.

Hayal ile vizyon arasındaki farkı belki şu şekilde açıklamak daha uygun olur. Bu günden geleceğe doğru baktığınızda kişisel, aile ve iş yaşamınızda 5, 10 veya 20 yıl sonra kendimizi ne yaparken görmek istiyorsak o bizim vizyonumuzdur. Bu vizyonu düşünürken bugünden oraya nasıl gidileceği konusunda kafamızda az çok bir fikir vardır.

Hayal bugünden geleceğe doğru baktığımızda kendimizi şu andaki koşullarla ilgisi olmadan, damdan düşer gibi bulmak istediğimiz yerdir. Zengin olmak, ünlü olmak bu anlamda birer hayal olabilir ya da yetkinliklerinizle, yeterliliklerinizle ilişkilendiriyorsanız bir vizyon olabilir. Yani zengin ya da ünlü olmayı size çıkması muhtemel bir piyangoya bağlıyorsanız hayal, güçlü yönlerinizi kullanarak, yeteneklerinizi kullanarak bunu başarabileceğinize inanıyorsanız bu durumda bir vizyon olur.

Peki, gelecekle ilgili düşünceleriniz bir hayal mi, yoksa bir vizyonun ifadesi mi?

Hadi senin vizyonunu biraz sorgulayalım.
• Beş yıl sonra bir bahar sabahı güne başladığında nasıl bir güne başlarsan mutlu olacaksın?
• O gün nasıl bir evde uyanacaksın?
• Nasıl bir işe gideceksin?
• Evin, ailen, işin, bütün detayları ile bir günün nasıl geçerse senin mutlu, başarılı ve doyumlu bir yaşam sürdüğünü hissedeceksin?
• Sonuç olara, 5 yıl sonra bir bahar sabahında nerede olmak ve nasıl bir yaşam sürmek istiyorsun?

Bu soruların yanıtları ne kadar belirli ise, gelecek ile ilgili çizdiğin tablo ne kadar netse bunları yaşama ihtimalin o kadar yüksek olacaktır. Tablodaki belirsizlikler ne kadar fazla ise ifade ettiğin şey bir vizyon değil, bir hayal olacaktır. Böylece ne beş yıl sonra ne de on yıl sonra istediklerinin gerçekleşmesi sana bağlı olmayacak. Senin geleceğin senin dışında farklı değişkenlere bağlı olacağı için büyük bir ihtimalle 'Kader Kurbanı' olarak başkalarının çizdiği bir yaşantıyı sürüyor olacaksın.

Uzgörü ise senin kaç yıl sonrası ile ilgili vizyon sahibi olabildiğindir. Eğer 1 yıl sonrayı net olarak görebiliyor ve kendi gelecek tablonu net olarak oluşturabiliyorsan, uzgörün 1 yıldır. Eğer 5 yıl sonrasındaki yaşamını düşünüyor ve tabloyu netleştirebiliyorsan uzgörün 5 yıla kadar uzar. Bu çalışmaları yaptıkça uzgörün artar.

Vizyon konusunu anlattığım birçok eğitimimde karşılaştığım ilk sorular şunlar oluyor. Bu kadar belirsizliğin olduğu bir ülkede ben geleceğimi nasıl belirleyebilirim? Krizler, ekonomik krizler benim gelecekte olmak istediğim yere gelmemde bana engel olmayacak mı? Bu sorular aslında "benim geleceğim bana değil benim dışımdaki başka şeylere bağlı anlayışının", "kaderci yaklaşımın" yansıması olan sorular. Bu sorular senin değil içindeki olumsuz sesin yani "Gulyabani nin" seni gitmen gereken yerden alıkoymak için sorduğu sorular. İçindeki Gulyabani sana sakın rahat bölgeni terk etme, güven içinde mevcut şartlarını koru, geleceğini düşünüp, belirsizlik, karmaşa dolu geleceğin riskini alma, hatta bunları düşünüp kendini boşuna yorma der. İçindeki diğer olumlu ses ise geleceğin şu anda olmadığını ve geleceğini senin yaratacağını söyler. Gelecek ile ilgili resim ne kadar net olursa içindeki olumlu ses, vizyonuna ulaşabileceğin ile ilgili seni o kadar fazla motive eder.

Akıl işte bu anda devreye girer. Aldığın bunca eğitim, yetkinliklerin, güçlü yönlerin, değerlerin sana liderlik yolculuğunda önce kendi iş ve yaşamının liderliğini alman gerektiğini söyler. Önce bunun farkına var ve sonra bu konuda seçeneklerin neler bir gözden geçir. Sonra da bu seçenekler içinden seni olmak istediğin yere götürecek olan seçimini belirle. Bu seçiminin anlam ve önemini düşünerek harekete geç. İşte sana aklının söyleyeceği şeyler. Bu sırada Gulyabani ye inanırsan korku, öfke, üzüntü vb. olumsuz duyguların egemenliğine girer ve olduğun yerde kalırsın ve başkalarının geleceğinin bir parçası olursun. Sezgilerini, bilgi ve deneyimlerini kullanırsan içindeki olumlu ses seni harekete yönlendirir ve kendi yaşamının liderliğini ele alır ve kendi geleceğini yaratmaya başlarsın.

Vizyon sahibi olmak gelecek ile ilgili net bir tabloya sahip olmak demektir. Ben nasıl bir gelecek istediğimi belirlediğim andan itibaren, algıda seçicilik başlar. Düşündüğüm geleceğe ulaşmak için gereken kaynaklar algıda seçicilik ile harekete geçer ve senin düşündüğün, istediğin geleceğe doğru yöneltir. Hamile kalan kadınlar hamile kaldığı andan itibaren hamileleri göremeye başlar. Ya da bir araba almaya karar verdiğin andan itibaren o marka arabadan trafikte ne kadar çok olduğunu görmeye başlarsın.

Algıda seçicilik, gelecek ile ilgili net tablolara sahip olduğunda sana, istediğin geleceğe ulaşma, kaynakları görme ve değerlendirme konusunda fırsatlar sunmaya başlayacaktır. Senin için önemli ve anlamlı bir vizyonun yoksa, fırsatlar ve kaynaklar sen onları fark etmeden geçip gidecektir.

EYLEM PLANI Karar senin, gelecek senin. Önce kendini tanı ve sonra da kendin için bir şey yap. Aşağıdaki eylem palanını oku ve bunların yanıtlarını benimle paylaş. İş ve yaşamının liderliğini geliştirebilmen için, hem uzgörünün artması hem de vizyonuna ulaşma konusunda neler yapabileceğine dair sana ışık tutabileyim.

  1. Önce uzgörünü belirle. Gelecek ile ilgili vizyonun en net kaç yıl sonrasına kadar uzandığını test et.


• Vizyonun kaç yıl sonrası ile ilgili? Uzgörünü kaç yıl olarak belirledin?
• Şimdi büyük resme bakalım. Kimsin, neredesin ve neden oradasın?

  1. Vizyonunu belirle, yaz ve vizyonunun senin için önemini, anlamını, sana verdiği heyecanı test et.

Yeteneklerini, kaynaklarını, değerlerini göz önüne alarak 5, 10, 20 yıl sonra nerede olmak istediğini kendine sor. Bu sorunun yanıtında mutlaka iş, aile ve kendin dengeli bir şekilde olsun. Kaç yıl sonra, nerede ve nasıl olmak istediğini yazılı hale getir. Bunu mutlaka el yazısı ile yaz. Çünkü nöral ağlar ve algıda seçicilik el yazısı ile yazdığında sana daha çok hizmet edecektir. Vizyonunun sürekli görebileceğin ya da gözden geçirebileceğin bir yere yaz ki yaptığın her şeyin bu vizyona hizmet ettiğini sürekli test edebilme olanağın olsun.

Vizyonuna duyduğun duygusal bağlılık, vizyonunun sana verdiği heyecan vizyonunun senin için önemi ve anlamı ile direkt ilgilidir. Bu nedenle kendine vizyonunun önemini ve anlamını sor.
• Neden bu vizyon?
• Bu vizyonun benim için önemi nedir?
• Bu vizyon benim için ne anlam ifade ediyor?
• Vizyonuma ulaştığımı düşünmek bende hangi duyguları yaratıyor?

  1. Vizyonun doğrultusunda hedefler belirle. Harekete geçmek için yaptıklarının vizyonuna uygunluğunu test et. Vizyon senin gelecekte ulaşmak istediğin yerdir. Ancak ulaşılmak istediğin her nokta için mutlaka bir yol yürümen gerekir. İşte hedefler, özellikle yazılı hedefler sana vizyona giden yolda rehberlik edecektir. Böylece performansını daha iyi yönetecek ve sonuca şanstan çok emeğinle, çabanla ulaşacaksın. Olduğun yer ve olmak istediğin yer arasındaki boşluğun farkına varmak ve vizyonuna olan inancın seni motive edecektir. Zamanını yapılandırırken olmak istediğin yere seni daha hızlı götürecek olan güçlü yönlerine yatırım yapman senin hedeflerine daha hızlı ulaşmanı sağlar.


• Zamanını yapılandırırken şu anda yaptıkların olmak istediğin yere gitmeme hizmet ediyor mu?
• Vizyonuna ulaşmak için şu anda hangi yetenek, yeterlilik, yetkinliklerine yatırım yapmalısın?
• Bunun için neye ihtiyacın var?
• Gelecek bir yıl içinde, vizyonuna hizmet edecek hedeflerin nelerdir? Bunları yazılı hale getir.
• Bu hedeflerine ulaşınca neler olacak?
• Hiçbir engel olmasa. Şu andan itibaren vizyonun için neler yapardın?
• Son 5 yıl içinde vizyonun için neler yaptın? Her deneyiminde neredeydin? Ne hissettin? Sonuç neydi?

  1. Gelecek ile ilgili net resimler, tablolar oluşturabilmen için kendine ve geleceğini düşünmeye zaman ayır.

Vizyon da dünyanın kendisi gibi durağan değil dinamik bir şeydir ve gerektiğinde yenilenmeli, uyarlanmalı ve ayarlanmalıdır. İyice bulanıklaştığındaysa terk edilip yenisiyle değiştirilmelidir. Ancak bunun için sistematik olarak vizyon üzerinde düşünmek gereklidir.

Bu bülteni aldığın hafta içinde kendine bu bülteni okumak ve bu soruların yanıtlarını oluşturmak için zaman ayır. İşinin ve yaşamanın liderliğini ele almak için bu zamanı ayırdığında ve yanıtlarını benimle paylaştığında senin vizyonuna duyduğun bağlılığı ben de test etmiş olacağım.

Kendine bir hafta içinde bu zamanı ayırmadığında kurban psikolojisi içinde zamanın ve şartların kurbanı olarak neleri yapamadığını ve gelecekte de neleri yapamayacağını samimiyetle dinleyeceğim ve üzüntünü paylaşacağım. Oysa ben bir lider olarak senden başarı öykülerini ve neleri başardığını duymak isterim.

Mevlana nın 800 yıl önce bu konuyla ilgili olarak söylediklerini bir kez daha hatırlatmak isterim. İçinden bu işin olmayacağını senin vizyonuna ulaşamayacağını söyleyen Gulyabani ye inanma. İş ve yaşamanın liderliğini eline al. Mevlana bunu eşeğin kontrolünü elinde tutmak ve istediğin yöne doğru yönlendirmek olarak tanımlıyor ve güzel bir metafor ile açıklıyor.

"Gulyabani, sana zarar verir, yolundan alıkor. Bu yolda nice senden daha dahi kişiler kaybolup gittiler.

Eşeğin başını çek, onu yola sok, doğru yolu bilen ve görenlerin yoluna sür. Onu boş bırakma, yularını tut; çünkü o, yeşilliğe gitmeği sever. Gaflet edip de bir an boş bıraktın mı çayırlara doğru fersahlarca yol alır. Eşek yol düşmanıdır, yeşillik görünce sarhoş olur. Onun yüzünden nice ona kul olanlar telef olup gitmişlerdir. Eğer yol bilmezsen eşeğin dileğine aykırı hareket et; doğru yol, o aykırı yoldur." Mevlana

Sevgiyle