Yeni Dünya Düzeninde Çeviklik (Agility)

Çevik Lider, Çevik Takım, Çevik Organizasyon ve Çevik Koç

Yeni Dünya Düzeninde Çeviklik (Agility)

Yeni Dünya Düzeninde Çeviklik (Agility)

Aralık 2018

Yeni Dünya Düzeninde Agility

Çevik Lider, Çevik Takım, Çevik Organizasyon ve Çevik Koç

Dünyamız doğum sancısı yaşıyor. Çember sistemler yeniden doğuyor. Yeni bir zihin yapısı, çevik liderlik, çevik çalışma şekli, çevik organizasyon yapısı ile çember sistemlerin yaratacağı yeni kaynaklar ve yeni dünya düzeninin teknolojisi ile 10 milyar insan bu dünyaya az.

Dünyamızda Piramit sistemler de ölüm sancısı yaşıyor. Dünya bu anlayışla yönetilemez duruma geldi. Piramit sistemlerdeki yönetim tarzını, zihin yapısını, liderlik tarzını, dünyaya bakış açısını, geleneksel takımları, organizasyonları değiştirmenin, yeni dünya düzeninin, yeni yönetim anlayışının zamanı. Çünkü, piramit sistem zihin yapısı ile 8 milyar insan bu dünyaya çok.

Kaynaklar sınırlı değil, bakış açımız bizi sınırlıyor. Bizi sınırlayan inançlarımız, liderlik tarzımız, takımların ve organizasyonların değişen dünyaya uymayan çalışma şeklidir. Koçlara, liderlere düşen de yeni dünya düzeninin ve kaçınılmaz değişimin öncüleri olmak.

Gücü üste, yukarı veren piramit sistemlerin ömrü doldu. Çevik liderlik, çevik takım ve çevik organizasyon adıyla çember yönetim sistemleri dünyada büyük bir hızla yayılıyor. Kendi kendini yöneten takımlar, organizasyonlar ve bu yeni çalışma düzeninde yer alacak çevik koçlar, çember sistemlerin çalışmasını sağlayarak insana, insanlığa, doğaya ve gelecek nesillerin içinde yaşamaktan, çalışmaktan mutlu ve verimli olduğu yeni dünya düzenine katkıda bulunacaklar.

Dünyada döngüler eskisinden daha karmaşık ve kaosa doğru sürükleniyor. Zemin daha kaygan ve belirsizlik her zamankinden daha fazla. Döngülerin açılıp kapanma hızı arttı. Yani, açılan finansal, ekonomik, sosyal ya da siyasi bir döngünün kapanması eski dünya düzeninde tedbir alacak kadar uzundu. Şimdi ise döngülerin açılıp, birbirini etkilemesi ve kapanması önlem alınamayacak kadar hızlı. Piramit sistemlerle yönetilen günümüz organizasyonları ve hatta devletleri bu hızlı dönüşüme ayak uyduramıyor, tedbir alamıyor ve ne olduğunu bile anlayamıyor. Bu arada dünyadaki değişimin yönünü anlayan bütün büyük organizasyonlar çevik, çember yönetim sistemlerine geçiyorlar. Liderler çevik liderliği öğreniyor, takımlar kendi kendini yöneterek çevik çalışmaya geçmek zorunda kalıyorlar. Çevik (agile) koçluk daha çok ihtiyaç olan bir alan olarak koçların önünde açılan bir fırsata dönüşüyor.

Evrensel değerleri temel alan prensipler ile içinde çalışılabilir, yaşanabilir, daha çok kaynak yaratabilecek organizasyonları yeni nesillere hediye edecek yeni bir dünya düzenini anlayabilmek ve katkıda bulunabilmek şimdi daha mümkün.

2018 yılını bitirip 2019 yılına geçtiğimiz bu günlerde gelecek nesillere yeni yıl hediyesi olarak yeni bir dünya düzeni bırakabilmeye katkı sağlamak üzere bütün koçlara, liderlere mutlu, başarılı ve verimli bir yıl diliyorum.