Artık oyuna girme zamanın geldi

Artık oyuna girme zamanın geldi

 Artık oyuna girme zamanın geldi

Yaşamının şu ya da bu aşamasında yapabileceklerine dair düşler kurmuşsundur. Bunu yaparken çoğu zaman düşlediklerine benzer işleri gerçekleştiren insanlar da aklına gelmiştir. Senin bir biçimde yapabileceğini hissettiğin işleri şimdi yapıyor olan insanlar ne gibi özelliklere sahiptir acaba hiç merak ettin mi?

Zaten zengin bir ailenin üyesi midirler? Güçlü ve etkili dostları mı vardır? Bizim sahip olmadığımız birtakım beceri ya da yeteneklerle mi donatılmışlardır? Ya da, hadi günümüzün şaşılası yeni "trend"ine işaret edelim, çok iyi bir falcı mı keşfetmişlerdir?

Böyle başarılı insanlar için gerek profesyonel yaşamımda, gerekse de aile ve dost çevremde konuştuğum insanların nedense hemen her zaman yukarıda saydıklarıma benzer işaretler aradıklarını görüyorum. İşin garibi, algıda seçicilik yani ne düşünürsen onu görürsün temel anlayışına uygun, çoğu zaman aradıkları özelliklerden birini bulmakta zorlanmıyorlar. Dahası, bu buluşu da düşlerinden vazgeçme vesilesi olarak kullanıyorlar.

Yıllarını bu ülkede bireylerde farkındalık yaratarak tutumlarında ve davranışlarında değişim yaratmaya adamış biri olarak yukarıda değindiğim yaklaşımın ekonomik, toplumbilimsel, hatta ruhbilimsel nedenlerinin elbette farkındayım. Gene de, yirmi yılı aşkın deneyim ve birikimimden çıkardığım sonuç şu: Başarılı kişileri suyun bu yakasında bekleyenlerden farklı kılan şey, çoğu zaman yola çıkmış olmalarıdır. Daha yalın bir ifadeyle, harekete geçme yürekliliğini göstermeleridir.

Samuel Backett'in "Godot'yu Beklerken"/"Waiting for Godot" adlı oyununu çok kişi bilir. Oyun boyunca bizlere, "Bir şeyler olacak ama bunun için Godot'nun gelmesi gerekiyor," duygusunu yaşatan iki kişi vardır sahnede. Neler olacağını merak ettiğimizden biz de Godot'nun gelmesini bekler dururuz. Ama Godot gelmez. Oyunun en sonunda, "Peki, gidelim mi?" diye sorar karakterlerden biri. Diğeri, "Evet, gidelim," diye karşılık verir. Ama yerlerinden kımıldamazlar!

Yerinden kımıldamadığında olabilecek tek şey vardır: sürdüğün yaşamın güçlü bir dış etki olmazsa, değişmeden kalması!

Herşeyi olduğu gibi sürdürmenin seni risklerden koruduğunun ve görece bir güvenlik duygusu verdiğinin farkındayım. Peki ya düşlerin? Özlemlerin? Yıllar yıllar önce ya da yıllardır kurduğun hayaller? Yapabileceğini sezdiğin, hatta belki bildiğin o şeyler? Tüm bunlardan gerçekten vazgeçmek istiyor musun?

Düşlerini gerçekleştirmek için yola çıktığında kendin, sevdiklerin ve sorumluluğunu üstlendiğin insanlar için "daha iyi" ile başlayan ne çok şey başarabileceğini biliyorsun değil mi?

Başarılı insanlarla kendini gizli gizli karşılaştırdığını; aranızda bilgi, beceri, yetenek açısından hemen hiç fark bulunmadığını şaşırarak keşfettiğini yine de bu insanları senden farklı kılan bir şeyin varlığını sezdiğini de ben biliyorum. Biliyorum, çünkü benim işim sezdiklerini somut ve görünür kılıp seni bunun gerçekliğine inandırmak ve içinde bir yerlerde durup bekleyen harekete geçme gücünü açığa çıkarmak.

Godot'yu bekleme. Gelmeyecek! Yaşamınızda bir şeyler değişecekse, bunu başlatacak kişi sadece ve sadece sensin!

Yeni bir başlangıç yapmak için şu andan daha iyi bir zaman bulamayacaksın. Her şeye rağmen "Şimdi zamanım yok, ama bir eylem planına hayır demem," diyorsan, önce şu soruya yanıt ver.

• Yıllar yıllar önce ya da yıllardır kurduğunuz düşlerden, kendin, sevdiklerin ve sorumluluğunu üstlendiğin insanlar için "daha iyi" ile başlayan birçok şeyden gerçekten vazgeçmek istiyor musunuz? Eğer istemiyorsan:

SÖZÜN ÖZÜ

"Öngörülü ve uzgörülü ol. Kendine şu soruyu sor: "Benim iş ve yaşam sonuçlarımın arkasında kendi seçtiğim değerler mi yoksa gündelik ruh halim, duygularım ve koşullar mı yer alıyor?"

Eylem Planı

Yanıt hayırsa, aşağıya doğru devam edin.

  1. Şunu iyice anlamalısın. Seni başarılı insanlardan ayıran tek şey, çoğu zaman sadece ve sadece onların başlama cesaretini göstermelidir. Başlamayı sen de gerçekten istiyorsan şu modeli kendinize uyarlamayı dene: Öğrenme konusundaki ihtiyaçlarını belirle. (Düşünü gerçek kılmak için derinlemesine bilgi sahibi olman gereken nedir?)

  2. Sana kim/kimler yardım edebilir? (Onlar hep oradalar. Sadece sen göremiyorsun.)

  3. Yolundaki en büyük engel nedir? (Çoğu zaman kendinden başkası değildir.)

  4. Seni hedefine götürmesi için hemen bugün yapabileceğin şey nedir? (Tüm yapman gereken birazcık kafa yormak.)

  5. Her gün hedeflerin doğrultusunda bir adım attığında ve yapman gerekenlerden küçük bir kısmını yapmaya başladığında, düşlerinin gerçeğe dönüşmeye başladığını da göreceksin. (Evet! Gerçekten de bu kadar basit. İstersen başarılı olan insanlara sor. Başarısını özellikle abartmayı seven biri değilse, yoluna çıkan hiçbir engelin kendisine ilk adımı atmak kadar zor gelmediğini söyleyecektir.)

Hemen Şimdi Başla! Yolun Açık Olsun!

Sevgiyle