Leadership

Leadership

Leadership

I would like to answer briefly a few of the questions I can frequently encountered over the years:

Can anybody be a leader?

Think about what you think being a leader means.

Yaşamında ve bunun önemli bir parçası olan işinde veya ailende, bilinçli bir farkındalıkla kararlar vermek istiyorsan, bilinçli seçimler yapmak, seçimlerinin sorumluluğunu alıp gününü ve geleceğini kendin belirlemek istiyorsan 'Lider Olmak' zorundasın. Buna bireysel liderlik deniyor. Daha sonra ise senin seçimlerinin, yaptıklarının diğer insanlar üzerindeki etkilerini önemsiyorsan, sadece insanlar değil, doğa ve diğer bütün canlılar üzerindeki etkin senin liderlik gücünü belirliyor.  

Liderlik yetki değil etki ile ölçülür. 

Liderlik doğuştan mı gelir?

Liderlik öğrenilebilir ve geliştirilebilir. Liderlik etkili bir insan olma yolculuğudur.  Dünya ya kaçıncı kattan baktığını belirleyen bu yolculukta seni destekleyen ve doğuştan gelen bazı özelliklerin olabilir. Ancak, bu liderliğin sadece doğuştan geldiği yönündeki şehir efsanesini desteklemez. Bu güne kadar yapılan bilimsel araştırmalarda liderliğin doğuştan geldiği yönünde güçlü bir delil bulunamadı. Ancak, liderliğin öğrenildiği, geliştirilebildiği yönünde çok güçlü delillerimiz var. Dünyanın en saygın bilimsel çalışmaları yapan üniversitelerinde oluşturulmuş, geliştirilmiş programlarla lider yetiştirilebildiği bilimsel bir gerçek. Bütün dünya liderler, lider beyin takımları yetiştirmek için büyük çabalar gösteriyor. Oysa, ben Türkiye de halen en çok bu şehir efsanesini duyuyorum. Bu nedenle, liderler, beyin takımları yetiştirmek için bütün bu çabalara gerek yok, çünkü  'liderlik doğuştan gelir'  gibi bir şehir efsanesinin arkasına gizlenilmesini, bu konudaki çalışmaları engelleyen ve sınırlayan bir inanç olarak görüyorum. 

Liderlik tarzları neler?

Ben liderlik tarzları olduğuna inanmıyorum. Dünyada büyük etki bırakan bütün liderlerin kendilerine özgü, farklı ve güçlü tarzları vardır. Yani her lider o zaman, o kültür ve o yerde kendine özgü bir tarz uygulamış ve liderlik etkisi göstermiştir. Biz şimdi geçmişe bakıp bu liderler ve onların gösterdiği farklı tarzları inceleyerek onların liderlik tarzından bir çıkarım yapmaya çalışırsak ve bu tarzları da genelleyerek bir liderlik öğretisi ortaya çıkarmaya çalışırsak liderliği öğretemez, liderler yetiştiremez ve insanların liderliğini geliştiremeyiz. 

Liderlik senin kendin olma yolculuğundur. Sen sen olma yolculuğuna 'Lider Olma' yoluculuğu diyoruz. Bunu 'Otantik Liderlik' olarak tanımlayabiliriz. Bu konuda daha çok bilgi öğrenmek isterseniz, Bill George 'Authentic Leadership' kitabına bunu oldukça net bir şekilde açıklıyor.

 

REFERENCES